ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

مهاجرت به بلغارستان, مهاجرتی

سوال بسیاری از متقاضیان که قصد تحصیل در خارج از کشور ایران را دارند این است که ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟ تحصیل در  کشور بلغارستان در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. بلغارستان کشوری  واقع در جنوب شرقی اروپا با جمعیتی بالغ بر بیش از ۷ میلیون نفر است که هر ساله ۱ ملیون از جمعیت آن کاسته می شود. این کشور در سال ۲۰۰۵ به عضویت اتحادیه اروپا در پیوستهاست و همچنین پایتخت و بزرگترین شهر آن صوفیه، زبان رسمی آن بلغاری و واحد پول کشور بلغارستان لِف (BGN) می باشد. بیشتر مردم آن بلغاری تبار و سایر مردم آن بیشتر ترک هستند. به طور کلی این کشور از نظر اقتصادی، بلغارستان کشوری کشاورزی محور است و صنعت در آن جایگاهی ندارد. این مسئله سبب بروز فقر شده است و با توجه به آن امکان یافتن شغل پس از تحصیل در زمینه های صنعتی با شرایط دشواری امکان پذیر است. جهت تحصیل در بلغارستان فرد در ابتدا باید برای دریافت ویزای تحصیلی براساس شرایط خود اقدام کند.

ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

 مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان

شرایط تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان دانشگاه به دانشگاه متفاوت است اما الزامات وجود دارد که برای ورود به سیستم آموزش لازم است. در ابتدا شخص ویزای نوع D بلغارستان را دریافت کند. برای تحصیل مدت زمان اقامت یکساله است و این به معنی است که فرد تا پایان تحصیلات باید هرساله این ویزا را تمدید نماید. به جهت اقدام این امر افراد باید در اداره مهاجرت بلغارستان درخواست دهند و افسر پلیس مسئولیت صادر کردن، تمدید یا لغو اقامت را بر عهده دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • کپی از صفحات اسناد مسافرتی حاوی اطلاعات شخصی
 • ویزای معتبر و آخرین تمبر ورود به کشور بلغارستان
 • برگه قرارداد آدرس محل سکونت
 • بیمه درمانی
 • اثبات داشتن تمکن مالی
 • برگه پذیرش دانشگاه صادر شده توسط وزارت علوم و آموزش و پرورش کشور بلغارستان
 • کپی از رسیدهای پرداخت شهریه
 • رسید پرداختی ۱۰ لِف ( ۵ یورو)
 • برگه عدم سوء سابقه با ترجمه رسمی آن به زبان بلغاری
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان
 • پرداخت هزینه دریافت اقامت در اداره رسمی مهاجرت

 

ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کشور بلغارستان

ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟ متقاضیان به جهت تحصیل در کشور بلغارستان ویزای نوع D یکساله دریافت می کنند و جهت ادامه تحصیل باید آن را تمدید نمایند. لازم به ذکر است که با این ویزا فرد نمی تواند خانواده خود را به عنوان همراه به کشور بلغارستان ببرد. تنها شهروندان بلغاری می توانند جهت ملحق شدن خانواده شان درخواست کنند. اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در بلغارستان از جمله مهم ترین اقداماتی است که هنگام مهاجرت تحصیلی به این کشور باید به آن توجه داشت . به طور کلی ویزای تحصیلی بلغارستان برای دانشجویان خارجی یک ساله است که فرد در هنگام تحصیل نیز نیازمند است که سالی یکبار آن را تمدید نماید. مجوز اقامت دائمی را تنها زمانی می توان صادر کرد که فرد مشغول به کار در کشور بلغارستان باشد. به طور کلی جهت انتخاب یک کشور به منظور کار باید به نوع تاثیرات اقامت کاری، میزان حقوق ماهیانه آن نسبت به کشور های همسایه و اروپایی، نرخ بیکاری کشور، میزان رشد اقتصادی و سیاسی امکان پیشرفت در درجه های بالای کاری توجه نمود. پیشنهاد موسسه حقوقی دادگران جوان به شما دانشجویان عزیز این است که در هنگام اقدام مهاجرت تحقیقات بیشتری به عمل آورید تا انتخابی آگاهانه داشته باشید . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی ثبت شرکت در کشور بلغارستان مراجعه نمایید.

هزینه تحصیل در بلغارستان

هزینه های تحصیل در بلغارستان بسیار مقرون به صرفه و روبه پایین است و افرادی که در این کشور به تحصیل می پردازند هزینه های زیادی بابت تحصیل پرداخت نمی کنند. هزینه ها و شهریه ها با درنظر داشتن به دانشگاه و رشته شما می توانند متفاوت باشند. شهریه ی رشته های تخصصی مثل پزشکی و زیر شاخه های آن در بلغارستان حدود ۴۰۰۰ یورو برای هر ترم می باشند. اگر در رشته ی دیگری تحصیل می کنید شهریه ها هرچند از یکدیگر متفاوت اند اما معمولا بیشتر از ۴۰۰۰ یورو در تمام طول سال تحصیلی نمی شوند. از آنجایی که سال تحصیلی حدودا ۱۰ ماه است این بدان معناست که هر ماه حدود ۲۰۰ تا ۸۰۰ مخارج دانشگاه و تحصیل شما می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که شهریه های دانشگاه در دو قسمت پرداخت می شوند و مقدار آن بیشتر از مبلغ های ذکر شده نخواهد شد.

هزینه های اجرایی :

تمامی دانشجویان بین المللی جهت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان شاممل هزینه های اجرایی می باشند. در همین خصوص هزینه های اجرایی ویزای تحصیلی به شرح زیر می باشد.

 1. سفارت: ۱۰۰ یورو
 2. تایید مدارک: ۱۵ یورو به ازای هر مدرک

ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

شرایط زندگی دانشجویان در بلغارستان

یکی از دلایل اصلی جذب دانشجویان بین المللی به کشور بلغارستان هزینه زندگی پایین که مواردی نظیر : اقامت، مبلغ شهریه دانشجویی ، وسایل حمل و نقل عمومی و تغذیه را در بر دارد خواهد بود. این در حالی است که میزان قیمت ها از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود. ناگفته نماند که برای مثال هزینه تغذیه در این کشور نصف هزینه تغذیه در انگلستان خواهد بود. این در حالی است که هزینه اقامت و استفاده از امکانات رفاهی یک سوم کمتر از بازارهای انگلیسی می باشد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در بلغارستان

 

 • ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

متقاضیان به جهت تحصیل در کشور بلغارستان ویزای نوع D یکساله دریافت می کنند و جهت ادامه تحصیل باید آن را تمدید نمایند. لازم به ذکر است که با این ویزا فرد نمی تواند خانواده خود را به عنوان همراه به کشور بلغارستان ببرد. تنها شهروندان بلغاری می توانند جهت ملحق شدن خانواده شان درخواست کنند. اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در بلغارستان از جمله مهم ترین اقداماتی است که هنگام مهاجرت تحصیلی به این کشور باید به آن توجه داشت .

 • آیا دانشجویان بین المللی می توانند در بلغارستان کار کنند؟

بله، همیشه مجوز کار برای دانشجویان تمام وقت یا پاره وقت در کشور بلغارستان صادر می شود که به عنوان یک دانشجوی بین المللی مجاز به کار حین تحصیل باشند.

 • هزینه تحصیل پزشکی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه های لازم برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در بلغارستان ۸۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی۴۰۰۰ یورو در هر ترم است. شهریه معمولاً به دو قسط پرداخت می شود.

 • آیا بلغارستان برای دانشجویان امن است؟

بلغارستان کشوری امن محسوب می شود. بسیار مناسب است که دانش آموزان شب ها بیرون می روند. با این حال، تعداد زیادی از مردم در خیابان ها حضور دارند و افراد محلی کاملاً رفتار دوستانه ای دارند .

 • چه مدت می توانید بدون ویزا در بلغارستان بمانید؟

۹۰ روز، شهروندان ایالات متحده و اروپا که تحت عنوان گذرنامه های معمولی توریستی به بلغارستان مسافرت می کنند، میتوانند طی ۶ ماه بدون مجوز به بلغارستان به مدت ۹۰ روز در بلغارستان بمانند. شهروندان سایر کشور ها برای ورود به کشور بلغارستان باید مجوز ورود دریافت کنند.

 • شرایط لازم برای ورود به دانشگاه های بلغارستان چیست؟

دانشگاه های بلغارستان معمولاً برای متقاضیان بین المللی  گزینه مناسبی می باشد. این به این معنی است که اگر متقاضیان واجد شرایط تحصیل در آلمان، انگلیس یا اسپانیا نباشند ، می توانید در بلغارستان واجد شرایط باشید. برای تحصیل در بلغارستان باید مدارک خود را معادل سازی کنید.

 • شرایط دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان چیست؟

اولین قدم برای اخذ ویزای دانشجویی طولانی مدت در بلغارستان، گرفتن ویزای نوع D بلغارستان است، که می توانید در هر سفارت بلغارستان اقدام کنید. کلیه دانشجویان خارجی(دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا) که در بلغارستان تحصیل می کنند، باید درخواست خود را به نزدیکترین اداره مهاجرت بلغارستان ارسال کنند.

 • زمان مناسب برای ارسال درخواست به دانشگاه های بلغارستان چه زمانی است؟

هر دانشگاه یا کالج در بلغارستان یک بار درسال پذیرش دارد. برخی از آنها دو ورودی دارند در حالی که برخی دیگر ممکن است در طول سال تحصیلی سه یا فقط یک ورودی دارند. از این رو، شما باید مراحل دریافت پذیرش را حداقل یک سال قبل برای دریافت مربوطه آغاز کنید. در بعضی موارد، شما می توانید درخواست خود را ۳الی ۴ ماه قبل از شروع کلاس ها نیز شروع کنید.

 • مزایای تحصیل در بلغارستان چیست؟

با تحصیل در کشور بلغارستان زندگی و تحصیل در یک کشور اروپایی را تجربه می کنید. علاوه بر آن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور پایین و دانشگاه های بلغارستان رتبه خوبی دارند. همچنین امکان تحصیل به چند زبان نیز میسر می باشد.

 • آیا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلغارستان وجود دارد؟

بله، در صورتیکه مدرک پیشین شما مورد تایید باشد و روزومه علمی خوبی داشته باشید و به زبان تحصیلی مسلط باشید می توانید برای کارشناسی ارشد بلغارستان اقدام نمایید.

 • آیا امکان اقامت در بلغارستان بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد؟

بله، در صورت یافتن کار در بلغارستان می توانید ویزای خود را تغییر داده و در بلغارستان بمانید.

 

ویزای تحصیلی در کشور بلغارستان چگونه است ؟

 

این مراحل سبب می شود تا به آسانی بتوانید در کشور بلغارستان به تحصیل بپردازید و می توانید از همین طریق  پس از تحصیل در این کشور ثبت شرکت کنید . ما در موسسه حقوقی دادگران جوان با ارائه خدمات و مجرب ترین مشاوران و متخصصان در زمینه تحصیل در کشور بلغارستان بهترین گزینه ها را دراختیار شما قرار خواهیم داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شبکه های اجتماعی دادگران جوان

LinkedIn
YouTube
Instagram

فهرست