چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟

مهاجرت به ترکیه, مهاجرتی

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود می آید این است که چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟ یا چرا کشور ترکیه را برای اقامت سرمایه گذاری  و خرید ملک در کشور ترکیه را انتخاب می کنند ؟

چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کشور ترکیه به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بین دو قاره آسیا و اروپا همین عامل سبب شده است که فرهنگ و تمدن خود را ازقاره آسیا و رونق و پیشرفت کشور را از قاره اروپا در برگرفته و در خود نهادینه کرده است. کشور ترکیه به دلیل برخوردار بودن از روابط اقتصادی و شرایط پذیرش خاص در زمینه مهاجران با اروپا سبب شده است تا در روابط و زمینه اقتصادی و سیاسی  جایگاه بالایی را نسبت به سایر کشور ها داشته باشد . سالیان زیادی است که بالغ بر هزاران نفر از اتباع خارجی قصد دارند برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی در ترکیه اقدام نمایند ترکیه،  مانند سایر کشور های دیگر ، شرایط و قوانین خاصی جهت اخذ پاسپورت شهروندی ترکیه نیاز به اسناد و مدارک مورد نیاز است. بر اساس قوانین کشور ترکیه تعدادی از مدارک مورد نیاز جهت دریافت تابعیت در کشور ترکیه برای شما قرار داده شده است تا بتوانید در کسری از زمان شهروندی ترکیه را دریافت نمایید .

مزایای پاسپورت شهروندی ترکیه

از مزایای پاسپورت شهروندی می توان گفت متقاضیان با دریافت شهروندی ترکیه می توانند به ۷۲ کشور در جهان سفر کنند و همچنین با داشتن پاسپورت ترکیه می توانند در صورت سفر و  ورود کشور های دیگر ویزای خود را به صورت فوری در فروشگاه دربافت نمایند .  کشور ترکیه با در نظر داشتن نزدیک بودن دو کشور ایران و ترکیه و نزدیک بودن فرهنگ و تمدن ایران با کشور ترکیه سبب شده است همسان بودن واحد ریال و لیر این دو کشور باعث شده است ایرانیان بسیاری علاقه به سرمایه گذاری و اقامت در کشور ترکیه را داشته باشند . پاسپورت شهروندی برای ایرانی هایی که تمایل به ادامه زندگی و ایجاد کسب و کار در کشور ترکیه را دارند می تواند مزایای بسیاری مانند بیمه SGK که یک نوع بیمه رایگان در ترکیه است که می توانیداز آن بهره مند شوید. لازم به ذکر است که هرگونه محدودیتی که در پاسپورت ایرانی وجود دارد با دریافت پاسپورت ترکیه شهروندی می توانید به راحتی کسب و کار برای خود ایجاد کرده و تجارت کنید .

سایر مزایا :

 • اگر به مدت ۵ سال در کشور مشغول به کار باشید مالیات خود را پرداخت کنید می تواند در دریافت شهروندی به شما کمک شایانی کند .
 • گذرنامه و شهروندی ترکیه در بازه زمانی کوتاهی حدود ۴۰ الی ۹۰ روز صادر می شود .
 • نیازمند به مدت اقامت طولانیدر کشور ترکیه نمی باشید .
 • گذرنامه کشور ترکیه از دسته ۳۰ گذرنامه برتر در جهان می باشد .
 • دارندگان پاسپورت و گذرنامه ترکیه به عنوان یک شهروند از بیمه و بازنشستگی می توانند بهره مند شوند .
 • می توانید به عنوان یک شهروند در هر نوع انتخابات شرکت کنید .
 • اگر در کشور خودتان بهعنوان نماینده در ترکیه سکونت دارید ، پزشک ، استاد دانشگاه ، ورزشکارحرفه ای و قهرمانان  و … می توانید به راحتیاز  اقامت و شهروندی در کشور ترکیه بهره مند شوید .
چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟

اشتغال به جهت دریافت پاسپورت ترکیه

برای اینکه برای ابنکه چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟ می توانید خود کسب و کاری را ایجاد کنید لازم است مجوز های لازم را دریافت کنید که در اصطلاح به آن چالیشما ایزنی  به معنای مجوز کار گفته می شود . از شرایط دریافت مجوز لازم است که کارفرمای قانونی شما و موکل شما بیمه را برای شما رد کند و یا با ثبت شرکت می توانید برای خود اجازه کار دریافت کنید.

اخد شهروندی با خرید ملک در کشور ترکیه

با خرید ملک در کشور ترکیه می توانید به آسانی و در کسری از زمان شهروندی را به خود  و خانواده هدیه دهید .

اما خرید املاک نیاز مند به شرایط خاصی می باشد :

 • ملک خریداری شده حتما باید به صورت نقدی و توسط مشاوران قانون انجام گیرد .
 • ملک خریداری شده از نظر بدهی و اسناد مشکلی نداشته باشد
 • می توانید هم زمان چند ملک را خریداری کنید و درخواست پاسپورت را بدهید .
 • با خرید لک در ترکیه ۲ الی ۳ ماه زمان برای صدور پاسپورت نیاز است
 • برای اعضای خانواده شامل ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ) میتوانید با خرید ملک در ترکیه می توانید اخذ پاسپورت و اقامت در ترکیه رذا انجام دهید .
 • در اخد پاسپورت ترکیه حتما دقت داشته باشید که کارشناس ملک قانونی و بهصورت دقیق انجام شود .
 • دقت داشته باشید که خرید خانه به صورت اقساطی شهروندی و پاسپورت به هیچ عنوان تعلق نمی گیرد .
 • طبق  قانون جدید کشور ترکیه چنانچه اگر شما به مدت ۳ سال مبلغ ۵۰۰ دلار آمریکا را در بانک این کشور سرمایه گذاری کنید به شما شهروندی تعلق خواهد گرفت .
 • در طول این مدت ۳ سال در ازای مبلغ سرمایه گذاری شده سود تعلق خواهد گرفت .
 • ۵۰۰ دلار آمریکا باید معادل لیر در بانک مورد سرمایه گذاری قرار گیرد .
 • با پاسپورت ایرانی می توانید بعنوان مدارک و جهت تشخیص هویت خود در سرمایه گذاری در بانک های ترکیه اقدام کنید .
 • باز کردن حساب در یکی از بانک های در ترکیه عموما بادریافت کد مالیاتی دریک روز اداری انجام می شود .
چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟

اخد پاسپورت از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه

 • برای دریاف پاسپورت از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه لازم است ۳ سال از مدت زمان ازدواج شما گذشته و این نکته ای که بسیار مهم است ازدواج باید به صورت قانونی باشد . زیرا اگر ازدواج به صورت صوری و تنها جهت دریافت شهروندی باشد برای هردو طرف می تواند مجازات سنگین شامل ( زندان و جریمه های مالی ) زیادی را به دنبال داشته باشد .
 • اداره شهروندی ترکیه پس از ثبت ازدواج و ثبت درخواست بعد از تحقیقاتی در رابطه با صوری بودن ازدواج طرفین انجام می شود و نکته جالبیکه دولت ترکیه آن را جدیدا وضع کرده است حتی ازدواج ص۳وری و یا پیشین افراد را نیز بررسی می کنند .
 • فردی که از طریق یک شهروند ترکیه در خواست پاسپورت شهروندی را داده است لازم است آن شخص هیچگونه سوء پیشینه نداشته باشد
 • مدارک لازم شامل : پاسپورت با تاریخ مانده حداقل ۶ الی ۱ سال  ، اصل شناسنامه ، چنانچه اگر مقیم کشور ترکیه هستید کارت اقامت ، تاییدیه درآمد و حساب بانکی ، کپی کامل از تمامی ورودی ها وخروجی ها از کشور و ۴ الی ۶ عکس رنگ را به همراه خود داشته باشید .

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

اگر شما تمایل به درخواست شهروندی در کشور ترکیه را داشتید باید قوانین و شرایطی را بپذیرید تا دولت ترکیه به شما شهروندی این کشور را اعطا کند . شرایط به شرح زیل می باشد:

 • متقاضیان باید به سن بلوغ رسیده باشند یا می تواند از طریق سرپرست قانونی خود اقدام کند .
 • فرد متقاضی حداقل به مدت ۵ سال بدون وقفه ساکن کشور ترکیه باشد و حداقل ۱۸۰ الی ۱۵۰ روز در هر سال در ترکیه زندگی کرده باشد.
 • سابقه هیچگونه یماری نداشته باشد که سبب تهدید بهداشت عمومی شود .
 • مسلط یا حدالامکان به زبان ترکی باشد
 •   برخوردار بودن از درآمد و یا حرفه ای که بتواند امور مالی خود و اعضای خانواده خود را در ترکیه اداره کند
 •  به امنیت ملی و نظم عمومی کشور تکیه احترام بگذارد .
 •  متقاضیان باید اسنادی جهت اثبات اقامت در ترکیه داشته باشد.

راه های اخذ شهروندی ترکیه

 •  خرید ملک در ترکیه
 • ایجاد کسب و کار و یا تاسیس شرکت های تجاری در ترکیه
 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • مهاجرت به کشور ترکیه برای ایجاد فعالیت هاب تجاری یا کسب و کار
 •  ازدواج با یک شهروند قانونی اهل کشور ترکیه
 •  در خواست شهروندی توسط فردی که قبلا تابعیت  این کشور را به دست آورده است .
 • فرد متقاضی به جهت تحصیل در کشور ترکیه می تواند برای در خواست شهروندی اقدام نماید

تمامی اسناد و مدارک مورد بررسی دولت ترکیه قرار خواهند گرفت و با شما مصاحبه خواهد شد . اگر کمیسیون کشور ترکیه شما را تایید کند، اسناد و مدارک را به وزارت کشور ارسال می کنند. تصمیم برای حق شهروندی با وزارت کشور است. اگر تصمیم وزارت کشور منفی باشد، مدارک به فرماندار ارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست شهروندی ترکیه

اصل گذرنامه و سایر اسناد و مدارکی که نشان دهنده تابعیت متقاضیان است در صورتی که متقاضی بدون تابعیت مشخصی باشند می توانند با اصل شناسنامه ، اجاره اقامت ، اسناد و مدارکی که اولین TI ترکیه را تایید کنند، زمان های خروج از ترکیه و ورود تمام مدت زمان اقامت در ترکیه مهر گذرنامه، اصل اجازه اقامت و فتوکپی می تواند ثابت کند که شما تابعیت این کشور را دارید . اگر متقاضی ازدواج باشد ، اسناد و مدارک رسمی که نشان دهد همسر و کودکان زیر سن قانونی را تایید کنند. سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان نیز الزامی است .  اگر شما در ترکیه اقوام درجه یک دارید ، کپی ازکارت شناسایی ترکی و آدرس در ترکیه را ارایه کنید. همانطور که در مطالب بالا بیان شده است لازم است متقاضیان مدرک اصلی و یا گواهی توانایی و یا تسط کامل در زبان ترکی به جهت مصاحبه لازم است ۴ الی ۶ قطعه عکس رنگی ، داشتن عکس رنگی ،مدارک ارائه دهنده دال بر اثبات تمکن مالی لازم است .

چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟
موسسه حقوقی دادگران جوان سعی دارد در ادامه این مقاله ، علاوه بر پاسخ به تمامی  سوالات متقاضیان محترم ، بهترین روش ها را جهت انجام کلیه امور در کشور ترکیه را به بهترین نحو ارائه دهد.

سوالات متداول پاسپورت شهروندی  کشور ترکیه

چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟
برنامه شهروندی ترکیه را خود متقاضیان ، مشاوران رسمی یا وکیل قانونی وی می تواند از طریق مرجع دولتی محل اقامت خود و یا مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور  ایران دریافت کند. این درخواست باید به صورت حضوری انجام گیرد و از طریق پست پذیرفته نخواهد شد .

چگونه متوجه شوم که درخواست شهروندی من در چه مرحله ای قرار دارد ؟
شما می توانید با وارد کردن شماره پرونده و یا اطلاعات هویت خود از وب سایت سفارت ترکیه مرحله به مرحله شاهد وضعییت شهروندی خود باشید .

از چه طریقی شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کنم؟

در دولت ترکیه به اتباع خارجی یک شماره شناسایی ۱۱ رقمی اعطا می شود که با عدد ۹  شروع می شود مانند کد ملی در ایران که با شماره ۲۰۶ یا ۲۰۵ شروع می شود .

دریافت شهروندی کشور ترکیه چه مدت زمانی طول خواهد کشید ؟

این فرایند در یک مدت زمان نا مشخص وابسته به نوع درخواست اقامت؛ و نکته مهم دیگر  اگر همه مدارک مورد نیاز جهت درخواست شهروندی کامل باشداین فرآیند به سرعت انجام می گیرد و در غیر اینصورت، اگر هر گونه مدرکی موجود و یا ناقص باشد، زمان متغیر است.

 آیا کسب تابعیت ترکیه از طرف اقوام درجه یک امکان پذیر است؟
با توجه به ماده ۱قانون شماره ۴۰۳ شهروندی ترکیه، متقاضییان اگر دارای مادر یا پدر ترک هستند، حق به دست آوردن تابعیت و شهروندی ترکیه را خواهند داشت .

در صورت رد در خواست شهروندی چگونه درخواست بدهم ؟

بر اساس ضوابط قانون شماره ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه، شما می توانید دوباره تقاضای خود را به دفاتر قانونی ترکیه در نزدیکی محل اقامت خود اقدام کنید.

آیا  تابعیت ترکیه را از طریق ازدواج با یک شهروند ترک  می توان بدست آورد و از دست داد؟
پس از ۳ سال از ازدواج با یک شهروند ترک و در اگر در ترکیه زندگی کنید، می توانید برای شهروندی ترکیه درخواست کنید. و دولت ترکیه در صورت ازدواج قانونی و به دور از هرگونه صوری بودن ازدواج شما با فرد شهروند ترک تابعیت شما را ثبت می کند .

برای دریافت تابعیت ترکیه چه مدت باید در ترکیه زندگی کرد؟ در این دوره چه مدت می توان از ترکیه خارج شد؟
اقامت بدون خروج از ترکیه در ماده ۱۱ از قانون ۵۹۰۱ بر این اساس اتباع خارجی برای کسب شهروندی ترکیه باید در ترکیه به مدت ۵ الی ۳ سال زندگی کنند و درصورتی که از شش ماه در دوره اقامت مورد نیاز درخواستشان رد نشود ، می توانند در خارج از ترکیه زندگی کنند.

از کجا می توانم اجازه اقامت را دریافت کنم؟
شما می توانید اجازه اقامت خود را از فرماندهی پلیس در رسته استانی و یا شهربانی در ترکیه دریافت نمایید .

 

چگونه پاسپورت شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنیم ؟

این مراحل سبب می شود داشتن پاسپورت شهروندی ترکیه را آسان تر می کند ، بنابراین شما می توانید در یک روز ملک خود را ثبت و خریداری کنید. ما در موسسه حقوقی دادگران جوان با ارائه خدمات مشاوره املاک و انواع مستغلات با مجرب ترین مشاوران و متخصصان در  زمینه بازار املاک و مستغلات، بهترین گزینه های املاک و مستغلات را برای خریداران در کشور ترکیه و در معتبرترین پروژه های املاک و مستغلات با صمانت نامه دولتی ارائه خواهیم داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شبکه های اجتماعی دادگران جوان

LinkedIn
YouTube
Instagram

فهرست