برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

مهاجرت به ترکیه, مهاجرتی

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، یکی از شرایط تحصیل در این کشور برخوردار بودن از ویزای تحصیلی است , اگر نمی دانید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا  شرایط دریافت ویزای تحصیلی ترکیه بپردازیم .

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

ویزای تحصیلی چیست؟

یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتیکه به آن ویزای تحصیلی گفته می شود که دانشجو برای مدت مشخصی در در کشوری که ویزای آن را دریافت کرده است اقامت دارد و در یکی از دانشگاه های آن اقدام به تحصیل می کند . ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای خارج از کشور خود را دارند الزامی می باشد .

کشور ترکیه به علت قرار گرفتن در جهت غرب قاره ی آسیا سبب شده است  کشوری با جمعیتی حدود ۸۲ میلیون نفر است ترکیه با کشور های ایران،گرجستان، ارمنستان، عراق، سوریه، یونان، و بلغارستان همسایگی و ارتباط بسیار نزدیکی دارد  دارد. بیشتر مردم در ترکیه مسلمان هستند و زبان رسمی در این کشور ترکی می باشد. آنکارا پایتخت ترکیه و شهرهای بزرگ ترکیه، استانبول، ازمیر، آنتالیا، قونیه، می باشند. واحد پول کشور ترکیه نیز لیر پایه گذاری شده است . ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و سیاست های امور خارجی بین این دو کشور سبب شده است که  افراد ایرانی به منظور خرید ملک ، اقامت و شهروندی و اهداف توریستی نیازی به اخذ ویزا برای ترکیه ندارند و میتوانند تا ۳ ماه در این کشور بدون ویزا ورود و اقامت داشته باشند اما برای تحصیل در این کشور الزام به داشتن ویزای تحصیلی است. اکثرادانشجویان ایرانی به دلیل نزدیک بودن به این کشور، تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند.

تحصیل در مدارس ترکیه شامل مقطع ابتدایی و متوسطه می باشد که هزینه ای برای دانش آموزان به دنبال ندارد. تحصیل به مدت ۱۲ سال در ترکیه اجباری است که شامل ۴ سال تحصیل در مقطع دبیرستان ۴ سال در مقطع سطح دوم ۴ سال هم در مقطع ابتدایی است . زبان تحصیل در این ۱۲ سال به صورت ترکی است و در پایان سطح دوم مدارس یعنی در سن ۱۴ سالگی به دانش آموزان دیپلم دوره ی ابتدایی اعطا می شود. در پایان دوره متوسطه به دانشجویان یک دیپلم دبیرستان اعطاخواهد شد که این به این معنا است که معنی است که می توانند امتحان دوره های ملی را بگذرانند و برای تحصیلات عالی درخواست دهند. دانش آموزان خارجی جهت ورود به مدارس ترکیه باید آزمون ورودی را بگزانند تا میزان تسلط در زبان ترکی سنجیده شود. البته آموزش یک زبان خارجی در دوران تحصیل اجباری است. تحصیل در مقطع پیش دبستانی که قبل از سن ۶ سالگی می باشدبه صورت اختیاری است.

نکاتی در مورد مدارس در ترکیه:

 • دانش آموزان باید ۴ سال ابتدایی ۴ سال متوسطه و ۴ سال دبیرستان را حتما پشت سر بگذارند.
 • تحصیل مقاطع متوسطه و ابتدایی به صورت رایگان است.
 • تحصیل در مقطع متوسطه در دو گرایش دبیرستان و هنرستان نیز در ترکیه امکان پذیر است. تحصیل تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد و به صورت اجباری است. برخی رشته ها در میان دانشجویان بین المللی در ترکیه محبوبیت و طرفداران زیادی دارند که شامل رشته های زیر می باشد:
 • تربیت مدرس
 • روابط بین الملل
 • بیوشیمی
 • معماری
 • روزنامه نگاری
 • مهندسی پزشک

 

 

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

 

چه شرایطی برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است؟

پذیرش تحصیلی: 

یکی از ارکان و شرط اصلی دریافت ویزای تحصیلی، پذیرش قطعی در یکی از کشور های مورد نظر است

اثبات تمکن مالی:

تحصیل در یک کشور خارج از ایران هزینه های مختص به خود را دارد، و این هزینه ها با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. باید مدرکی دال بر موجودی حساب که تایید کند دانشجو می تواند در طول دوره تحصیل از پس هزینه ها برآید ارائه  می شود.

مدرک زبان معتبر:

در بیشتر دانشگاه های دنیا به زبان انگلیسی یا زبان همان کشور تدریس می کنند پس تسلط به زبان انگلیسی یا زبان آن کشور الزامی است که این امر بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد که چه مدارکی از دانشجو بخواهند.

سیستم آموزشی رایگان در ترکیه

بر اساس قوانین ترکیه تحصیل در دوره دبستان برای کلیه شهروندان در این کشور رایگان می باشد . زبان ترکی زبان رایج در سیستم آموزشی ترکیه است. در سال ۲۰۱۲ تحصیل در ترکیه برای کلیه دختران و پسران و به مدت ۱۲ سال اجباری شد که این دوره تحصیل به سه دوره ۴ ساله تقسیم‌بندی شده اند . این در حالی است که در سیستم آموزشی ایران، مدت تحصیلات پایه به دو دوره ۶ ساله تقسیم می شود. وزارت آموزش ملی ترکیه MEB، مسئول برنامه‌ریزی آموزشی، اجرای آن، نظارت بر کار مرکز های خصوصی و ساخت و طراحی مدارس، فراهم آوردن و توسعه وسایل کمک‌آموزشی و کارهای تشابه زیادی دارد . سازمانی به نام Supreme Council of National Education برنامه‌های آموزش را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و قوانینی را برای وزارت آموزش عالی این کشور فراهم می‌آورد. درهر کدام از استان‌ها کارهای مربوط به آموزش آن استان توسط Directorates of National Education و تحت نظارت وزیر آموزش و پرورش انجام می‌گردد اما توسط دولت استانی هدایت می‌شود. دولت مرکزی مسئولیت تمام هزینه‌های آموزش عمومی را بر عهده دارد و در حدود ۱۰ % از بودجه عمومی به آموزش ملی تعلق می‌گیرد.

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل، هزینه‌های پایین این کشور در مقایسه با هزینه های تحصیل کشور ایران است . نرخ بالای ارز و سختی های پرداخت آن برای بسیاری از خانواده‌ها سبب می‌شود که تعداد زیادی از متقاضیان از گزینه‌های تحصیل در خارج از کشور منصرف شوند. اما مجموعه نیلگام با ارائه خدمات ویژه خود برای تحصیل در ترکیه این مشکل را نیز برطرف کرده است. لازم به ذکر است که خوابگاه‌های کشور ترکیه خصوصا در آنکارا هزینه‌های مقرون به صرفه‌ای دارند و یک وعده غذای رایگان را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند که این مورد به تنهایی می‌تواند هزینه‌های ماهانه زندگی دانشجویی را به حداقل برساند. از طرفی هزینه‌های تحصلی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر است. در ادامه جدولی برای شما نمایش داده شده که به راحتی می‌توانید هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه را با سایر کشورها مقایسه کنید

زبان آموزشی در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌ها تحت نظارت سازمان آموزش عالی ترکیه هستند و برنامه‌های‌ آن‌ها باید مرتبا مورد بررسی قرار گیرد. هر کدام از دانشگاه‌ها دارای مدیر، معاون و هیات اجرایی و انجمن دانشجویی است. زبان آموزشی در دانشگاه های ترکیه عمدتا زبان ترکی است اما دانشگاه‌هایی نیز هستند که در ان ها زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی تدریس می‌شود. چنین دانشگاه‌هایی و برای دانشجویان مبتدی، سال اول را به آموزش آن زبان خاص اختصاص می‌دهند

 

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟ سوالی که بسیاری ازافرا تمایل دارند با یک تیر دو نشان بزنند ترکیه مقصد نهایی بسیاری از گردشگران ایرانی است. ایرانیان می توانند برای سفر تفریحی به این کشور به مدت ۹۰  الی ۴۰ روز در این کشور بدون داشتن ویزا توریستی ترکیه اقامت کنند اما در این مدت اجازه  هیچگونه کار و تحصیل ر ندارند. برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در ابتدا باید دانشگاه و رشته تحصیلی خود را مشخص کنید و  مجور پذیرش رسمی دانشگاه را دریافت کنید و پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟ برای تحصیل در ترکیه یا پشت سر گذاشتن دوره های کارآموزی و حرفه ای یا برای شرکت در دوره های زبان که در این کشور برگزار می شود ویزاهای متفاوتی صادر می شود. ویزاهای مربوط به هر دوره به شرح زیر است:

 • ویزای تحصیلی
 • ویزای تحصیل برای آموزش زبان ترکی
 • ویزای تحصیل دوره های کوتاه مدت
 • ویزای کارآموزی ERASMUS
 • ویزای کارآموزی AISEC

مراحل و مدارک لازم برای اخد ویزای تحصیلی ترکیه

مرحله اول: 

برای اقدام به درخواست ویزای تحصیلی در کشور ترکیه دانشجو باید از دانشگاه مقصد یک پذیرش نامه قطعی داشته باشد و پس از دریافت آن به نزدیک ترین کنسولگری ترکیه اقدام و مراجعه نماید.

مرحله دوم:

مدارک لازم برای درخواست پذیرش ویزای تحصیلی ترکیه که این مدارک شامل موارد زیر می باشد :

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه الی ۱ سال
 • پر کردن فرم درخواست دریافت ویزای تحصیلی
 • عکس پاسپورتی تمام زاویه صورت
 • ارائه دعوتنامه دانشگاه یا پذیرش نامه از دانشگاه ترکیه
 • فیش پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات  دال بر تمکن مالی برای ادامه تحصیلات در ترکیه

از زمان درخواست دریافت ویزای دانشجویی تا مهر خوردن ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت متقضاضیان ، ممکن است ۸ هفته زمان ببرد د. در صورتی که دانشگاه پذیرنده همکاری نموده و از طریق ایمیل پذیرش فرد را به سفارت ترکیه اعلام کند دانشجو می تواند پیش از رفتن به ترکیه جهت ثبت نام ویزای یک ماهه تحصیلی ترکیه خود را دریافت کند و از سفر و بازگشت غیر ضروری به کشور خود ( ایران )  اجتناب کند.پس از تکمیل مدارک فرایند درخواست ویزای تحصیلی پس از ۲ ماه نتیجه درخواست مشخص خواهد شد در این مدت شما باید نسبت به دریافت بیمه درمانی اقدام کنید چرا که داشتن بیمه درمانی برای تحصیل در ترکیه از الزامات است.

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه

دانشجو پس از پذیرش درخواست ویزای تحصیلی در ترکیه و ورود به این کشور بعد از یک ماه از ورود باید نسبت به دریافت مجوز اقامت اقدام کنند و مدارک مورد نظر را باید به اداره روابط خارجی در دفاتر اصلی یا کنسولگری ارائه دهند .

انواع مجوز اقامت

 • مجوز اقامت دانشجویی
 • مجوز دانشجویی کوتاه مدت
 • مجوز دانشجویی طولانی مدت
 • مجوز اقامت خانوادگی
 • مجوز اقامت بشر دوستانه

دانشجویانی که در یک دوره تحصیلی در ترکیه پذیرفته شده اند مجوز اقامت ۱ساله در ترکیه را دریافت می کنند و  به مدت ۶۰ روز قبل از اتمام اقامت ۱ساله باید برای تمدید آن اقدام کنند.

مدارک لازم جهت دریافت مجوز اقامت دانشجویی :

 • فرم درخواست و پرداخت هزینه های مربوط به مجوز اقامت
 • ۲ برگه از سند سفر به همراه ویزای تحصیلی در ترکیه
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چه باید کرد ؟

 

این مراحل سبب می شود تا به آسانی بتوانید ویزای تحصیلی ترکیه رادریافت کنید ، بنابراین شما می توانید در یک روز ملک خود را ثبت و خریداری کنید. ما در موسسه حقوقی دادگران جوان با ارائه خدمات مشاوره املاک و انواع مستغلات با مجرب ترین مشاوران و متخصصان در  زمینه بازار املاک و مستغلات، بهترین گزینه های املاک و مستغلات را برای خریداران در کشور ترکیه و در معتبرترین پروژه های املاک و مستغلات با صمانت نامه دولتی ارائه خواهیم داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شبکه های اجتماعی دادگران جوان

LinkedIn
YouTube
Instagram

فهرست