اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

مهاجرت به ترکیه, مهاجرتی

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

پیش از آنکه به ادامه مقاله بپردازیم،در ابتدا لازم است پیش از هر چیزی اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟ و چه تفاوتی با ویزای ترکیه و پاسپوزت ترکیه دارد .

ویزای ترکیه :

ویزا مجوزی است که با در دست داشتن آن اجازه ورود  و خروج به کشور ترکیه را خواهید داشت. کشور ترکیه به علت برخوردار بودن از روابط دوستانه‌ با کشور ایران ، ایرانیان نیز می‌توانند بدون نیاز به داشتن ویزای وارد خاک این کشور شوند و به مدت حداکثر ۹۰ الی ۴۰ روز در این کشور اقامت توریستی داشته باشند، لازم به ذکر است که به جهت تحصیل و یا کار در ترکیه ایرانیان نیز الزام به دریافت ویزای تحصیلی یا ویزای کار ترکیه نیستند .

اقامت ترکیه :

زمانی که ویزای ترکیه را دریافت کرده و وارد کشور ترکیه شدید، شما از اقامت ترکیه برخوردار هستید. اگر بدون داشتن ویزا به کشور ترکیه سفر کرده باشید، اقامت ترکیه شما به مدت ۹۰ روز اعتبار دارد؛ اما اگر با سایر ویزا وارد این کشور شده باشید، مجوزهای اقامتی برای شما صادر خواهد شد که  می تواند مدت طولانی‌تری داشته باشد . مدت زمان این اقامت ها چیزی حدود ۶ ماه الی ۱ سال که به آن اقامت موقت ترکیه می‌گویند و به مجوز های که مطابق آن می‌توانید برای مدت ۵ الی ۳ سال در کشور ترکیه اقامت داشته باشید که به آن اقامت دائم ترکیه می‌گویند.

پاسپورت ترکیه :

به جهت دریافت پاسپورت می‌توانید حق شهروندی کشور ترکیه را در خواست کنید و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید . در این صورت شما از تابعیت کشور ترکیه برخوردار خواهید بود و شما یک شهروند عادی کشور ترکیه می باشید . با داشتن پاسپورت ترکیه از تمامی حقوق مانند کلیه حقوق شهروندی مردم ترکیه بهره‌مند خواهید شد و می‌توانید به مدت نامحدود در این کشور زندگی کنید، در صورتی تمایل داریدبرای اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. در ابتدا بهتر است که از شرایط زندگی و کار در این کشور اطلاعات کامل داشته باشید و سپس به برای اخذ اقامت در ترکیه اقدام نمایید.

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

مزایای اخذ اقامت در کشور ترکیه

ترکیه کشوری است با سبک زندگی کاملا اروپایی و آسیایی است. مردم ترکیه در بسیاری از فرهنگ‌ها و سبک زندگی شباهت زیادی با مردم ایران دارند اما از طرف دیگر  کشور ترکیه به علت نزدیکی به کشور های اروایی ترکیبی از سبک زندگی اروپایی و ترکی را در خود دارد.

مزایای اخذ اقامت ترکیه در مقایسه با اخذ اقامت در کشورهای اروپایی دیگربیشتر است و حتی با داشتن اقامت موقت در کشور ترکیه نیز  امکانات و اختیارات گسترده تری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مزایای اخذ اقامت ترکیه شامل موارد زیر است:

 • قابلیت افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 • دریافت وام با سود بسیار پایین به شرط ایجاد کسب و کار در ترکیه
 • برخوردار شدن از آموزش رایگان زبان ترکی برای افراد دارای اقامت ترکیه
 • بدون شرط حضور در ترکیه
 • اخذ ساده و سریع اقامت ترکیه
 • امکان اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه
 • اخذ مجوز کسب و کار به مدت ۱۰ الی ۷ روز
 • ایجاد اشتغال در ترکیه با حقوق شهروندی دوبرابر حقوق کار درایران
 • امکان دریافت کارت اعتباری ویزا
 • دریافت کارت یا مستر کارت جهت پرداخت‌های بین‌المللی
 • سهولت در دریافت ویزای آمریکا ، کانادا ، انگلستان و ویزای شینگن برای ایرانیان ساکن ترکیه
 • قابلیت تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی
 • قابلیت تحصیل فرزندان شما در مدارس ایرانی مورد تایید آموزش و پرورش ایران و ترکیه
 • خرید خودروهای روز دنیا به صورت اقساطی

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

روند اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟در صورتی که قصد گرفتن اقامت ترکیه را دارید، ابتدا باید تعیین کنید که هدفتان از زندگی در کشور ترکیه چیست و به چندسال اقامت در ترکیه نیاز دارید، 

اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی اقامت ۱ساله در کشور ترکیه یا به بیان ساده اقامت ۱ ساله ترکیه مخصوص کسانی است که قصد اقامت موقت در کشور ترکیه را دارند. با این نوع از اقامت نمی‌توانید حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. اقامت ۱ ساله ترکیه با روش‌های بسیار زیادی قابل صدور است، اما نکته ای در اینجا وجود دارد که سال ۲۰۲۰ قانونی در ترکیه تصویب شد که قابلیت تمدید اقامت توریستی بیش از ۱ ساله ترکیه وجود ندارد. یعنی به طور مثال اگر به وسیله خرید ملک در ترکیه ،اقامت ۱ ساله دریافت کرده باشید، با گذشت ۱ سال از زمان امکان تمدید این نوع از اقامت را به وسیله اجاره خانه و خرید خاله نخواهید شد . اقامت توریستی ۱ ساله ترکیه، راه کاری بسیار ساده و ارزان برای زندگی در ترکیه است. چنانچه می‌خواهید برای زندگی در ترکیه تصمیم‌گیری نمایید، بهتر است ابتدا با اخذ اقامت یکساله شروع کنید و بعد از مدتی زندگی در ترکیه، تصمیم خود را در مورد اقامت دائم در ترکیه نهایی کنید.

راهکار های اخذ اقامت ترکیه

همانطور که در بخش قبل گفتیم اخذ اقامت ترکیه به دو دسته کلی اقامت های توریستی یکساله ( اقامت یک ساله ترکیه ) و اقامت دائم ترکیه تقسیم می‌شوند. در این بخش به طور کامل توضیح خواهیم داد که به چه روش هایی می‌توان اقامت یکساله ترکیه و اقامت دائم ترکیه را به دست آورد. باز هم یادآوری می‌کنیم که شما با داشتن اقامت توریستی یک ساله ترکیه و تمدید آن به روش های مختلف، نمی‌توانید پاسپورت ترکیه را اخذ کنید و در صورتی که قصد زندگی همیشگی در ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را دارید باید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه :

آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. چنانچه در یکی از شهرهای ترکیه خانه اجاره کنید، اقامت ترکیه بدون شرط حضور را دریافت خواهید کرد. نکته بسیار مهم این است که باید به آن توجه کنید این است که با اجاره خانه در ترکیه اقامت ۱ سال توریستی این کشور را دریافت می‌کنید و نمی‌توانید به وسیله این اقامت پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نمایید. همچنین داشتن اقامت ترکیه با اجاره خانه به شما اجازه کار در این کشور را نمی‌دهد و برای کار در ترکیه حتما باید مجوز کار ترکیه یا چالیشما ایزنی را دریافت کنید.

نکته مهم دیگر این است که اجاره خانه در ترکیه در همه شهرها و محله‌ها امکان‌پذیر نیست، به طور مثال نمی‌توان با اجاره خانه در محله های اسنیورت و فاتیح استانبول اقامت توریستی ترکیه را به دست آورد. در برخی مواقع نیز علاوه بر هزینه های اجاره خانه، هزینه های دیگری شامل خدمات شهری از مستاجر درخواست می‌شود که این موضوعات اغلب در قراردادهای اجاره خانه ایران وجود ندارد. بنابراین بهتر است که قبل از هرگونه اقدام به اجاره خانه در ترکیه، حتما با مشاورین موسسه حقوقی دادگران جوان مشورت کنید .

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

اقامت ترکیه از طریق کار : 

اقامت ترکیه از طریق کار یکی از روش هایی است متقاضیان زیادی برای دریافت اقامت در کشور ترکیه  که می‌تواند پس از چند سال به اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه دریافت کنند اقامت کاری ترکیه از جمله اقامت های دائمی ترکیه محسوب می‌شود و می‌توان آن را سالانه تمدید نمود. هر شخص خارجی که ۵ سال در ترکیه کار کند و بیمه و مالیات سالانه خود را بپردازد، واجد شرایط دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه می باشد .

برای کار در ترکیه حتما باید مجوز کار داشته باشید، در ترکیه به مجوز کار چالیشما ایزین گفته می‌شود و داشتن کارت چالیشما ایزین به منظور کار در ترکیه الزامی است. کار در ترکیه بدون داشتن کارت چالیشما ایزین تخلف است و دارای مجازات است. چنانچه قصد کار در ترکیه را دارید، ابتدا باید کار مناسب پیدا کنید و سپس نسبت به دریافت کارت چالیشما ایزین و ویزای کار ترکیه اقدام نمایید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی یافتن کار در ترکیه و شرایط کار در ترکیه دارید.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت یکی از کاربردی ترین و موثرترین روش‌ها برای افراد متمکن و مدیران کسب و کار است. شما می‌توانید فقط با به اتمام رساندن مراحل ثبت شرکت در ترکیه و حتی بدون فعال نمودن شرکت خود، اقامت یک ساله ترکیه را به دست آورید. در صورت تمایل می‌توانید این اقامت موقت ترکیه را دو بار دیگر و هر بار به مدت دو سال تمدید کنید. سادگی و سرعت در روند ثبت شرکت در ترکیه که بین ۳ تا ۸ روز به طول می‌انجامد و همچنین نداشتن شرط حضور برای اخذ اقامت ترکیه ، از مزیت‌های اصلی گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت است. اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت معایبی نیز به همراه دارد که لزوم اجاره یا خرید دفتر برای شرکت و هزینه حدود ۴۰۰۰ دلاری آن اشاره کرد، که این اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت را برای افراد فاقد تمکن مالی سخت می‌کند. در صورت فعال نگه داشتن شرکت به مدت ۵ سال و همچنین در صورتی که شرکت شما سرمایه‌ای به اندازه ۱۰۰۰۰۰ لیر ترکیه داشته باشد، امکان اخذ اقامت دائم ترکیه و همچنین دریافت پاسپورت ترکیه نیز وجود دارد. در صورتی که شما یک کارآفرین باشید، دریافت اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت موقعیت ایده آلی است که به وسیله آن علاوه بر اخذ اقامت موقت ترکیه، امکان اخذ اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را نیز خواهید داشت .

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟ تحصیل در ترکیه یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت ترکیه است. با تحصیل در ترکیه به شما اقامت توریستی داده می‌شود و تا پایان دوره تحصیل خود می‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید. اقامت ترکیه از طریق تحصیل یکی از روش هایی است که عموما برای تمدید اقامت توریستی ترکیه اقامت ۱ ساله ترکیه  استفاده می‌شود.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل مزیت های زیادی دارد که شامل موارد زیر است :

 • می‌توانید ضمن تحصیل زبان ترکی را یاد بگیرید و با فرهنگ و چگونگی زندگی در ترکیه آشنا شوید، به این شکل می‌توانید به شیوه مناسب تری اقامت ترکیه را دریافت کنید.
 • امکان کار ضمن تحصیل درترکیه فراهم است و به این شکل می‌توانید بعد از تحصیل کار مناسبی پیدا کنید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد کار حین تحصیل در ترکیه، می‌توانید مقاله چگونگی کار همزمان با تحصیل در ترکیه را بخوانید.
 • پس  از اتمام دوره های آموزش زبان ترکی نیز می‌توان اقامت ترکیه از طریق تحصیل را به دست آورد که عموم مردم به این روش اقامت ترکیه از طریق تومر یا اقامت ترکیه از طریق دوره زبان ترکی می‌گویند.

هزینه اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟ هزینه های اخذ اقامت ترکیه شامل هزینه های حکومتی و اداری، هزینه قرارداد با وکیل یا کارگزار در ترکیه، هزینه اجاره ملک یا سند تاپو، هزینه کمیسیون املاک، هزینه سفر اولیه به ترکیه می باشد. از آنجا که روش های اخذ اقامت ترکیه بسیار گوناگون هستند، هزینه اخذ اقامت ترکیه نیز متنوع است و با توجه به نوع روش و شرایط اقتصادی متفاوت خواهد بود.

اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه چگونه است ؟

این مراحل سبب می شود داشتن پاسپورت شهروندی ترکیه را آسان تر می کند ، بنابراین شما می توانید در یک روز ملک خود را ثبت و خریداری کنید. ما در موسسه حقوقی دادگران جوان با ارائه خدمات مشاوره املاک و انواع مستغلات با مجرب ترین مشاوران و متخصصان در زمینه بازار املاک و مستغلات، بهترین گزینه های املاک و مستغلات را برای خریداران در کشور ترکیه و در معتبرترین پروژه های املاک و مستغلات با صمانت نامه دولتی ارائه خواهیم داد .

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شبکه های اجتماعی دادگران جوان

LinkedIn
YouTube
Instagram

فهرست